Folikulitis je definisan kao prisustvo inflamiranih ćelija u zidu i ostijumu folikula dlaka, formirajući folikularno baziranu pustulu. Folikulitis često se manifestuje na kapilicijumu, vratu, licu, butovima. Može da bude površinski (ostiofolikulit) ili dubinski (kao furunkul, karbunkul itd.). Klasifikacija je u tri grupe: infektivni folikulit, neinfektivni folikulit i perifolikulit.
Inflamatorna oboljenja folikula dlaka na kapilicijumu često se manifestuju kao folikulitis, koji može da vodi do cikatricijalne ili ne-cikatricijalne alopecije, zavisno od toga dali perifolikularni infiltrat ili etiološki agens *štedi* folikule dlaka.
Najveći broj infektivnih folikulita su izazvani bakterijama ili gljivicama, a ponekad i virusima (Herpes simplex) ili mikroparazitima (Demodex).
Fungalni folikuliti
Microsporous tinea na kapilicijumu (tinea sa sivim krastama) je neinflamatorna tinea na kapilicijumu koja se karakteriše tipično velikim kružnim ili policikličnim plakovima i malim satelitskim zonama pokrivenim sivkastim krustama. Ova infekcija često se dobija od strane mačaka ili pasa.
Trihnophytic tinea na kapilicijumu (tinea sa crnim tačkama) afektuje samo nekoliko folikula i manifestuje se multipnim malim alopetičnim zonama, koji ponekad konfluiraju u veću policikiličnu zonu sa karakterističnom unutrašnjošću sastavljenom od zdravih dlaka. Infekcija se širi sa osobe na osobu.
Kerion Celsi je inflamatorna tinea na kapilicijumu, generalno izazvana zoofilnim, geofilnim i antropofilnim dermatofitima,pracena jakim zapaljenskim reakcijama.
Favus je folikulit izazvan T.schoenleinii-om i momentalno ima prevalencu u Španiji. Počinje sa malim eritemoskvamoznim poljima sa slabom infiltracijom.
Pityrosporum folikulit može da se sretne na koži, na periferiji kapilicijuma.
Folliculitis izazvan Candida-om ponekad se manifestuje bolnim papulama, nodulama i pustulama u dlakavim zonama osobeno na kapilicijumu i bradi.
Bakterijski folikulitis
Bakterijski folikulit može da bude superficijalan ili dubinski, najčešče izazvan Staphylococcus aureusom, streptococcusom, proteusom, pseudomonasom ili koliformnim bacilima. Faktori predispozicije uključuju hiperhidrozu (povećano znojenje), okluziju, maceraciju, trakcionu depilaciju, topične kortikosteroide i izloženost maslu i drugim hemiskim supstancama, ili može da rezultuje erozivnim pustularnim dermatozama od strane S.aureus-a kod pacijenta koji je imao operaciju na kapilicijumu.
Superficijalni folikulit (ostiofolikulit) je infekcija folikularnog ostiuma, koja se manifestuje bolnim eritematopapularnim perifolikularnim lezijama.
Dubinski folikulit na kapilicijumu ili blizu kapilicijuma manifestuje se sikozom, furunkulom, karbunkulom itd. Kada se folikulit širi preko infundibuluma dlake, tada rezultuje i površinskim i dubinskim apscesima. Sve dok apsces ne stigne do bulbusa, ne nastaje rezidualna alopecija, opadanje dlaka.